Binance

Binance och FTX head-to-head på auktion av Voyagers tillgångar

  • Binance och FTX, två av de största kryptoutbytesplattformarna i världen, har visat intresse för att förvärva den konkursiserade kryptoutlåningsplattformen Voyager Digital.
  • Personer nära saken har informerat att Changpeng Zhaos Binance har lagt det ledande budet på $50 miljoner men Sam Bankman-Frieds kryptobörs ligger inte långt efter.
  • Utfrågningen för att avgöra vem som ska ta emot Voyagers tillgångar har bestämts till den 29 september men beskedet kan möjligen komma tidigare.

Medan kryptomarknaden kontinuerligt kastar ut oroliga kryptoföretag, är kryptojättar som FTX redo att dra nytta av dessa möjligheter. Binance och FTX, två av de största kryptoutbytesplattformarna i världen, har visat intresse för att förvärva den konkursiserade kryptoutlåningsplattformen Voyager Digital.

Enligt en färsk Rapportera av The Wall Street Journal har personer nära saken informerat om att Changpeng Zhaos Binance har lagt det ledande budet på $50 miljoner men Sam Bankman-Frieds kryptobörs ligger inte långt efter.

Det är viktigt att notera att försäljningen av tillgångar som tillhör Voyager startade den 13 september. Förutom de två bästa börserna tävlar även flera andra företag om att förvärva Voyager Digitals tillgångar, inklusive kryptoinvesteringschefen Wave Financial och handelsplattformen CrossTower. Dessutom finns det en stor möjlighet att en ny budgivare kommer in i försäljningen i sista minuten.

Wall Street Journal sa att utfrågningen för att bestämma vem som ska ta emot Voyagers tillgångar har bestämts till den 29 september men tillkännagivandet kan möjligen komma tidigare.

Voyager Digital, som offentliggjordes efter en omvänd sammanslagning 2019, ansökte om kapitel 11 i konkurs till den amerikanska konkursdomstolen för Southern District of New York i juli i år, efter att ha avbrutit handel, insättningar, uttag och lojalitetsprogram på sin plattform.

Strax efter företagets "väldigt svåra" beslut fick det ett utköpserbjudande från FTX och Alameda Ventures. Den ansträngda kryptoutlåningsplattformen avvisade dock erbjudandet och kallade det ett "lågbollsbud utklädd till en vit riddare-räddning" som bara gynnar Bankman-Frieds företag.

Noterbart var att företagets högsta börsvärde var $3,9 miljarder och vid tidpunkten för konkurs arkivering, rapporterade den $5 miljarder värde av tillgångar och $4,9 miljarder värde av skulder.

Noterbart har Voyager nyligen signerad ett icke-bindande avtal med Alameda Research för att ge den tidigare "mer flexibilitet för att mildra rådande marknadsförhållanden och stärka [dess] relation med en av industriledarna."

Trots den rådande nedgången på marknaden har SBF:s FTX-börs varit ganska aktiv inom kryptovalutaområdet, när flera stora namn i branschen som Coinbase tillkännager stora förluster och uppsägningar av personal.

Å andra sidan verkar Binance också vara fullt engagerad i att utöka sin position inom kryptoindustrin. Tidigare i år sa börsens grundare Changpeng Zhao att hans företag kommer att dra nytta av de sällsynta möjligheter som den pågående björnmarknaden erbjuder.

Parth Dubey
Parth Dubey Verifierad författare

En kryptojournalist med över 3 års erfarenhet av DeFi, NFT, metaverse etc. Parth har arbetat med stora medier inom krypto- och finansvärlden och har skaffat sig erfarenhet och expertis inom kryptokultur efter att ha överlevt björn- och tjurmarknader genom åren.

Senaste nytt